HYDRANTY WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE
Zgodnie z §3.2. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, hydranty być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odnośnej dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcjach obsługi. Czynności te powinny być przeprowadzone w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
Oferujemy profesjonalne badanie hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych za pomocą specjalnego urządzenia posiadającego certyfikat oraz świadectwo wzorcowania. Dodatkowo po zakończeniu badania wydajności zleceniodawca otrzymuje opracowany komputerowo protokół zawierający symbol hydrantu, opis, ciśnienie statyczne i dynamiczne, wydajność oraz nasze uwagi i zalecenia. |
Minimalna wydajność poboru wody mierzona na wylocie prądownicy podczas badania hydrantów wewnętrznych wynosi:
- dla hydrantu 25 – 1 dm3/s,
- dla hydrantu 33 – 1,5 dm3/s,
- dla hydrantu 52 – 2,5 dm3/s,
- dla zaworu 52 – 2,5dm3/s.
Wymagania dla badań hydrantów zewnętrznych reguluje rozporządzenie MSWiA z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, gdzie wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego, przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż:
- dla hydrantu nadziemnego DN 80 – 10 dm3/s,
- dla hydrantu nadziemnego DN 100 – 15 dm3/s,
- dla hydrantu podziemnego DN 80 – 10 dm3/s.